Κυριακή 21 Ιουλίου 2024
17:05:18

Χαλκίδα

9ο Φεστιβάλ Ελληνικού Ντοκιμαντέρ Χαλκίδας

Αρχίζει στις 13 Οκτωβρίου για 7η συνεχόμενη χρονιά το Φεστιβάλ Ελληνικού Ντοκιμαντέρ στη Χαλκίδα.

H μεγάλη γιορτή του Ελληνικού Ντοκιμαντέρ επιστρέφει στην πόλη της Χαλκίδας. Από την Τρίτη 13 Οκτωβρίου και για έξι μέρες, μέχρι και την Κυριακή 18 Οκτωβρίου, η καρδιά των Ελλήνων δημιουργών χτυπά δυνατά στο 9ο Φεστιβάλ Ελληνικού Ντοκιμνατέρ-docfest Χαλκίδας.

Το 9ο Φεστιβάλ Ελληνικού Ντοκιμαντέρ- Docfest Χαλκίδας, πιστό στο ραντεβού του με τους δημιουργούς και το κοινό, μας δίνει τη δυνατότητα, για έξι ημέρες, να συμμετάσχουμε στον σχηματισμό ενός νέου αναδυόμενου ονείρου ενός καλύτερου κόσμου, μέσα από το ελεύθερο βλέμμα των δημιουργών ντοκιμαντέρ.

Το Φεστιβάλ αποτελεί πλέον μέλος της ευρωπαϊκής πλατφόρμας «Europe for Festivals, Festivals for Europe», μια πρωτοβουλία της Ένωσης Ευρωπαϊκών Φεστιβάλ που επιβραβεύει τα πλέον καινοτόμα καλλιτεχνικά φεστιβάλ, παρέχοντας τους το πιστοποιητικό αναγνώρισης EFFE Label.

Στην προσπάθεια συμβολής και στήριξης της εγχώριας κινηματογραφίας το Φεστιβάλ Ελληνικού Ντοκιμαντέρ-Docfest Χαλκίδας, συγκεντρώνει και προβάλλει ολόκληρη την ετήσια παραγωγή ελληνικών ντοκιμαντέρ στηρίζοντας με αυτόν τον τρόπο τους ανεξάρτητους δημιουργούς οι οποίοι με όχημα την διεισδυτική ματιά τους ρίχνουν φως στις σκιές του σύγχρονου κόσμου.

Η έντονη και δυναμική παρουσία του Φεστιβάλ Ελληνικού Ντοκιμαντέρ-docfest Χαλκίδας όλα αυτά τα χρόνια, το έχει αναδείξει σε ένα από τα μεγαλύτερα πολιτιστικά δρώμενα της χώρας και ουσιαστικό τόπο συνάντησης των δημιουργών.

Σε περιόδους κρίσης, η τέχνη αποτελεί ανάγκη. Προσφέρει έμπνευση, ανάταση, διέξοδο. Εμπνευσμένοι καλλιτέχνες άλλα και νέοι δημιουργοί που αφιέρωσαν το έργο τους στις αισθητικές αναζητήσεις ενός κινηματογράφου ανήσυχου και διερευνητικού μας δίνουν την ευκαιρία για 6 ημέρες, να στοχαστούμε και να ονειρευτούμε μέσα από 81 ιστορίες ταινιών όπου ξεχώρισαν για την ιδιαιτερότητα των θεμάτων και τον τρόπο καταγραφής τους.

Την επίσημη πρεμιέρα τους θα κάνουν φέτος στο Φεστιβάλ 35 ταινίες-ντοκιμαντέρ.

Παράλληλα με το επίσημο πρόγραμμα του Φεστιβάλ θα προβληθούν 20 ταινίες ντοκιμαντέρ στο πλαίσιο αφιερωμάτων και τιμητικών εκδηλώσεων σε σημαντικούς Έλληνες κινηματογραφιστές.

Το Φεστιβάλ στο πλαίσιο του αφιερώματος «Γνωριμία με Ξένες Κινηματογραφίες» πραγματοποιεί αφιέρωμα στο Σύγχρονο Αργεντίνικο Ντοκιμαντέρ. Μέσα από 5 ντοκιμαντέρ που αφυπνίζουν τη σκέψη και γίνονται η κινητήριος δύναμη ποικίλων θεματικών και αισθητικών αναζητήσεων, θα ταξιδέψουμε από 13 έως 18 Οκτωβρίου στον Αργεντίνικο Κινηματογράφο.

Όπως κάθε χρόνο στα πλαίσια του Φεστιβάλ θα πραγματοποιηθούν παράλληλες εκδηλώσεις -ημερίδες, παρουσιάσεις βιβλίων, masterclasses, μουσικές εκδηλώσεις, εκθέσεις φωτογραφίας, σεμινάρια, εκθέσεις ζωγραφικής και παρουσιάσεις εργαστηρίων σε συνεργασία με δημόσια εκπαιδευτικά ιδρύματα- προσφέροντας ένα χώρο ουσιαστικού διαλόγου και ανταλλαγής ιδεών.

Οι αίθουσες προβολής μετατρέπονται σε χώρους οπού η έμπνευση, οι ιδέες, οι σκέψεις, τα προβλήματα, θέτουν τα νέα δεδομένα για το αύριο του ελληνικού κινηματογράφου.

ΤΟ ΑΝΑΛΥΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΟΥ ΦΕΣΤΙΒΑΛ είναι το ακόλουθο

Τρίτη 13 Οκτωβρίου

Αμφιθέατρο Μεγάρου Περ. Εν. Ευβοίας

20:00 ΤΕΛΕΤΗ ΕΝΑΡΗΞΗΣ

Η Τελετή Έναρξης του 9ου Φεστιβάλ Ελληνικού Ντοκιμαντέρ-docfest είναι αφιερώμενη στον σκηνοθέτη Κώστα Κουτσομύτη
Προβολή της ταινίας του Κώστα Κουτσομύτη «Ειρηναίος» (του 1982).

Τετάρτη 14 Οκτωβρίου

Αμφιθέατρο Μεγάρου Περ. Εν. Ευβοίας

Πανόραμα

• 8:45-9.34 Έργα και ημέραι ενός δεσπότη 49', Γιώργος Τσάλλας, Παναγιώτα Γιαννακοπούλου
• 9:37-9:52 Εσπερινός μαθητής 15', Σοκόλ Ελκένι
• 9:55-10:15 Γιαπί 20', Γιώργος Ζαφειρίου

Διαγωνιστικό

• 10:30-10:56 No woman is an island 26', Γιάννης Τζανάκης, Αντρέας Μόργκαν
• 10:59-11:24 Γκέλας 25', Σπύρος Αμοιρόπουλος
• 11:27-12:14 Ραβδοσκοπώντας το παρελθόν: Υλικότητες μνήμης εμφυλίου 47', Κωνσταντίνος Καλαντζής
• 12:17-13:25 Στην κόψη του ξυραφιού 68', Χρήστος N. Καρακάσης
• 13:28-14:10 Ελευθέρια Δροσάκη: 14 Φεβρουαρίου 2014 42', Κωνσταντίνος Μπλάθρας

Αφιερώματα

Γνωριμία με Ξένες Κινηματογραφίες: Σύγχρονο Αργεντίνικο Ντοκιμαντέρ

18:30-19:59 Ο βασιλιάς Μίλο 89', Φεδερίκο Μπαρέιρο

Διαγωνιστικό

• 20:00-20:59 A Polis 59', Κατερίνα Τζόβα
• 21:02-22:39 Φωνές από το υπόγειο 97', Γιάννης Χαριτίδης
• 22:42-23:21 Νανά 39', Λάρα Κρίστεν
• 23:24-00:07 Το όνειρο του Πάολο 43',
Κυρηναίος Παπαδημάτος, Γιάννης Αβραμμόπουλος

Πέμπτη 15 Οκτωβρίου

Θέατρο Παπαδημητρίου

Πανόραμα

• 9:00-9:35 Αμάρυνθος και Ποδόσφαιρο 35', Σταμάτης Μανής
• 9:38-10:18 Με αναμνήσεις και τραγούδια 40', Στέλλα Παπαστεφάνου
• 10:21-11:00 Η γέφυρα του Καίσαρα 39', Μιχάλης Αγραφιώτης
• 11:03-11:19 Διώνη 16', Θάνος Ψυχογυιός
• 11:22-12:30 What Politica - Μια απολιτίκ ποδοσφαιρική ιστορία 68', Τάσος Αλευράς
• 12:33-13:04 Σχολείο αλληλεγγύης 31', Βάχαγκ Καραπετιάν
• 13:07-13:56 Έργα και ημέραι ενός δεσπότη 49', Γιώργος Τσάλλας, Παναγιώτα Γιαννακοπούλου

Αφιερώματα

Αφιέρωμα στον Σκηνοθέτη Νίκο Αναγνωστόπουλο

18:30-18:56 Ο Αλέκος και η ζωούλα του 26', Νίκος Αναγνωστόπουλος

Αφιέρωμα στον Σκηνοθέτη-Διευθυντή Φωτογραφίας Τάκη Βενετσανάκο

18:59-19:29 Τραγωδία 30', Σταύρος Ιωάννου

Αφιέρωμα στον Ποιητή Γιώργο Κακουλίδη

• 19:30-19:47 Μία συνομιλία του Θανάση Λάλα με τον Γιώργο Κακουλίδη 15' Κώστας Κολλημένος
• 19:50-20:25 Τιμητική Εκδήλωση για τον Ποιητή Γιώργο Κακουλίδη

Πανόραμα

• 20:30-22:03 Το ψάρι στο βουνό- Πέραμα 93', Στρατούλα Θεοδωράτου
• 22:06-22:48 Η Τέχνη του δρόμου στα Εξάρχεια 42', Γιώργος Φιοράκης
• 22:51-00:48 Παύλος, Ένας ασυνήθιστος βασιλιάς 117', Νίκος Πολίτης

Πέμπτη 15 Οκτωβρίου.

Αμφιθέατρο Μεγάρου Περ. Εν. Ευβοίας

Πανόραμα

• 08:45-09:04 Να αφήσουμε ένα λιθαράκι πίσω μας 19', Μαρία Παπαθανασίου
• 9:07-9:34 Αμβρακικός, Ένας παράδεισος κινδυνεύει 27', Γιάννης Καραγιαννάκος
• 9:37-09:53 Ο Μακεδονικός τάφος του Αγίου Αθανασίου Θεσσαλονίκης 16', Ελένη Στούμπου-Κατσαμούρη
• 9:56-10:22 Αρχαία Πλευρώνα 26', Ιφιγένεια Δημητρίου

Διαγωνιστικό

• 10:30-11:26 Παράδοξη πατρίδα 56', Νίκος Ασλανίδης
• 11:29-12:39 For my children 70', Στάθης Πλώτας
• 12:42-13:01 Μέρες ποδοσφαίρου στην πόλη του χόκεϋ 19', Χριστίνα Κατσιαδάκη
• 13:04-13:11 Σάμιος 7', Μαρία Γιαννούλη
• 13:14-13:39 Firtz Berger: Ο φωτογράφος των αναμνήσεων 25', Νίκος Καββαδάς, Δημήτρης Σολδάτος

Αφιερώματα

Γνωριμία με Ξένες Κινηματογραφίες: Σύγχρονο Αργεντίνικο Ντοκιμαντέρ

18:30-19:38 Το Δέλτα, ιστορίες του ποταμού 68', Μαρτίν Βάισμαν

Διαγωνιστικό

• 20:00-20:29 Νίκος Δραγούμης, Ένας ζωγράφος στη σκιά της ιστορίας 29', Κλεώνη Φλέσσα
• 20:32-22:17 Λόγος καθρέφτης 105', Διαμαντής Παπαδόπουλος
• 22:20-23:52 Το μέσα φως 92', Σταύρος Ψυλλάκης

Παρασκευή 16 Οκτωβρίου

Θέατρο Παπαδημητρίου

Πανόραμα

• 9:00-9:29 1ο Δημοτικό Σχολείο Χαλκίδας, Από το παρελθόν στο μέλλον 29', Βιβή Μπούτση
• 9:32-9:58 Αρχαία Πλευρώνα 26', Ιφιγένεια Δημητρίου
• 10:01-10:28 Αμβρακικός, Ένας παράδεισος κινδυνεύει 27', Γιάννης Καραγιαννάκος
• 10:31-11:36 Φωνές της πόλης Νο2 65', Δέσποινα Σουβατζή
• 11:39-12:33 731 μέρες ΕΡΤ 54', Ομάδα Μαρτσάκης Βασίλης
• 12:36-13:45 Επαφή/ 30 Ένα σπίτι που τα χωράει όλα 69', Χρήστος Κυριαζίδης

Αφιερώματα

Αφιέρωμα στον Σκηνοθέτη Νίκο Αναγνωστόπουλο

18:30-18:59 Στην άκρη της πόλης 29', Νίκος Αναγνωστόπουλος

Αφιέρωμα στον Σκηνοθέτη-Διευθυντή Φωτογραφίας Τάκη Βενετσανάκο

• 19:02-19:32 Κωμωδία 30', Σταύρος Ιωάννου
• 19:35-20:25 Τιμητική εκδήλωση για τον Σκηνοθέτη-Διευθυντή Φωτογραφίας Τάκη Βενετσανάκο

Πανόραμα

• 20:30-20:33 Μάλλον 3', Άννα Κεσίσογλου
• 20:36-20:56 Γιαπί 20', Γιώργος Ζαφειρίου
• 20:59-21:10 Παλίρροιες - Το παραμύθι της θάλασσας11', Σταυριάννα Λίτσα
• 21:13-21:53 Αμαρτωλά κρανία? 40', Μανώλης Δημελλάς
• 21:56-22:57 We are Fucked, Sunshine! 61', Δέσποινα Γραμματικοπούλου
• 23:00-00:40 Παναγιώτης Τέτσης, Παίζοντας... με τα χρώματα 100', Γιάννης Βαμβακάς

Παρασκευή 16 Οκτωβρίου

Αμφιθέατρο Μεγάρου Περ. Εν. Ευβοίας

Πανόραμα

• 8:45-9:51 Emery Tales 66', Στέλιος Ευσταθόπουλος, Σουζάνε Μπάουζινγκερ
• 9:54-10:21 Πυρπόληση γυναικών στην καλή συκιά, «Ολοκαύτωμα» από Γερμανούς Ναζί 27', Τάσος Μπιρσίμ

Διαγωνιστικό

• 10:30-11:25 Ιερά οδός, Το ταξίδι των βιβλίων 55', Μαρί-Νοέλλε Μορέν
• 11:28-12:10 Pilgrims, Προσκύνημα 42', Μαριάννα Αστρακά, Γιώργος Φωτιάδης
• 12:13-12:52 Sam Roma-Είμαστε τσιγγάνοι 39', Μαρίνα Δανέζη
• 12:55-14:02 Ψ 67', Καλλιόπη Λεγάκη

Αφιερώματα

Γνωριμία με Ξένες Κινηματογραφίες: Σύγχρονο Αργεντίνικο Ντοκιμαντέρ

18:30-19:38 Ανθρώπινα-Δ 68', Ουλίσες Ροσέλ

Διαγωνιστικό

• 20:00-21:08 Στην φωλιά του χρόνου 68', Αλέξανδρος Παπαηλιού
• 21:11-22:40 Αρκαδία Χαίρε 89', Φίλιππος Κουτσάφτης
• 22:43-00:05 Ο Εθνικός Κωστής Παλαμάς, το υπέρτατο λουλούδι του λόγου 82', Σταμάτης Τσαρουχάς

Σάββατο 17 Οκτωβρίου

Θέατρο Παπαδημητρίου

Πανόραμα

• 9:00-10:07 NON OMNIS VOLIAR 67', Θεοδοσία Γραμματικού
• 10:10-11:09 Σ΄αγαπώ. Ελογοκρίθη! Η αλήθεια του ποιητή Τόλη Νικηφόρου 59', Φώτης Συμεωνίδης
• 11:12-11:26 Τοπία σιωπής 14', Δώρα Θεοφιλοπούλου
• 11:29-12:15 Opperession 46', Μυρτώ Συμεωνίδου, Νίκος Πανιεράκης
• 12:18-12:57 Ουφ, τα είπα και ξαλάφρωσα 39', Γιώργος Ρωμαϊδης
• 13:00-13:44 Τα θηλυκά είναι εδώ 44', Ναταλία Κουτσούγερα

Αφιέρωμα στον Σκηνοθέτη Νίκο Αναγνωστόπουλο

• 18:30-19:24 Εί έχεις καρδίαν δύνασαι σωθήναι 54', Νίκος Αναγνωστόπουλος
• 19:30-20:25 Τιμητική εκδήλωση για το σκηνοθέτη Νίκο Αναγνωστόπουλο

Πανόραμα

• 20:30-20:57 Πυρπόληση γυναικών στην καλή συκιά, «Ολοκαύτωμα» από Γερμανούς Ναζί 27', Τάσος Μπιρσίμ
• 21:00-21:19 Να αφήσουμε ένα λιθαράκι πίσω μας 19', Μαρία Παπαθανασίου
• 21:22-22:18 Ρογκάτσια, Η Αίσθηση του Ζουρνά 56', Γιάννης Κουφονίκος
• 22:21-23:27 Emery Tales 66', Στέλιος Ευσταθόπουλος, Σουζάνε Μπάουζινγκερ
• 23:30-00:40 memORIA 70', Γιώργος Ιατρού

Αμφιθέατρο Μεγάρου Περ. Εν. Ευβοίας

Πανόραμα

• 8:45-9:50 Φωνές της πόλης Νο2 65', Δέσποινα Σουβατζή
• 9:53-10:22 1ο Δημοτικό Σχολείο Χαλκίδας, Από το παρελθόν στο μέλλον 29', Βιβή Μπούτση

Διαγωνιστικό

• 10:30-11:18 Οδός Ίριδος 48', Μύρνα Τσάπα
• 11:21-11:45 David Kennedy, Σμιλεύοντας τη ζωή 24', Άγγελος Κοβότσος
• 11:48-13:07 Un Condor 79', Γιάννης Κολόζης
• 13:10-14:03 Dan Georgakas, Ο επαναστάτης της διασποράς 53', Κώστας Βάκκας

Αφιερώματα

Γνωριμία με Ξένες Κινηματογραφίες: Σύγχρονο Αργεντίνικο Ντοκιμαντέρ

18:30-19:48 Μαλβίνες, η ιστορία του σφετερισμού 78', Πάμπλο Σαντάντζελο

Διαγωνιστικό

• 20:00-20:50 Γεγονότα στη Φώκαια 1914 50', Ανιές Σκλάβου, Στέλιος Τατάκης
• 20:53-22:29 Μήδεια... Κρείσσων των εμών βουλευμάτων 96', Νίκος Γραμματικός
• 22:32-00:09 ΠΩΣ ΝΑ ΣΩΠΑΣΩ 97', Θόδωρος Μαραγκός

Κυριακή 18 Οκτωβρίου

Θέατρο Παπαδημητρίου

Αφιέρωμα

Γνωριμία με Ξένες Κινηματογραφίες: Σύγχρονο Αργεντίνικο Ντοκιμαντέρ

• 11:00-12:31 Ανθρώπινα-Δ 91', Ουλίσες Ροσέλ
• 12:34-13:52 Μαλβίνες, η ιστορία του σφετερισμού 78', Πάμπλο Σαντάντζελο

 

• 18:00-20:09 Τσε, ένας καινούριος άνθρωπος 129', Τριστάν Μπάουερ
• 20:12-21:20 Το Δέλτα, ιστορίες του ποταμού 68', Μαρτίν Βάισμαν
• 21:23-22:52 Ο βασιλιάς Μίλο 89', Φεδερίκο Μπαρέιρο

Κυριακή 18 Οκτωβρίου

Αμφιθέατρο Μεγάρου Περ. Εν. Ευβοίας

20:00 ΤΕΛΕΤΗ ΛΗΞΗΣ

Η Τελετή Λήξης του 9ου Φεστιβάλ Ελληνικού Ντοκιμαντέρ-docfest είναι αφιερώμενη στα 71 χρόνια από την απελευθέρωση της Ελλάδας από τους Γερμανούς τον Οκτώβριο του 1944.

Προβολή του Ντοκιμαντέρ-ντοκουμέντο του 1944 «Εικόνες Απελευθέρωσης». Το ντοκουμέντο «Εικόνες Απελευθέρωσης» είναι αφιερωμένο στη μνήμη των Πρωτεργατών του Ελληνικού Κινηματογράφου που κατέγραψαν με τις μηχανές τους τα γεγονότα της απελευθέρωσης. Πρόκειται για αρχειακό υλικό που δεν έχει προβληθεί ποτέ στη Ελλάδα και τον κόσμο.

Το υλικό αυτό παρέμενε άγνωστο μέχρι και σήμερα. Το ανέσυρε από την αφάνεια ο Νίκος Καβουκίδης και δημιούργησε το ντοκιμαντέρ «Εικόνες Απελευθέρωσης» εις μνήμην των Φιλοποίμην Φίνου, Πρόδρομου Μεραβίδη και Γιώργου Καβουκίδη.