Παρασκεύη 29 Μαρτίου 2024
17:01:19

Χαλκίδα

Μεταμόρφωση και επιτέλους, τεράστια νίκη!

Σε ένα ντέρμπι ουραγών (με 0 νίκες – 6 ήττες και οι δύο ομάδες) νομοτελειακά η μια θα έφτανε στην πρώτη νίκη της. Στο χωρίς φιλάθλους –«κεκλεισμένων των θυρών» λόγω τιμωρίας του Πανιωνίου- κλειστό της οδού Αρτάκης, ο ΓΣ Κύμης παρατάχθηκε με δύο προσθήκες, τον 30χρονο –ύψους 1,88 μ.- Αμερικανό πόϊντ γκάρντ και ικανό σουτέρ, Μακ Φάντεν και τον 26χρονο –ύψους 2,08 μ.- Αμερικανό φόργουορντ–σέντερ και ικανό ριμπάουντερ, Κάϊζερ. Συνθήκες που βελτίωναν κατά πολύ τις προσδοκίες από αυτόν τον, κατά κάποιο τρόπο, πρόωρο τελικό.
Και ευτυχώς, οι προσδοκίες επαληθεύθηκαν. Σε μια μάχη μέχρις εσχάτων που είχε απίστευτη εξέλιξη πόντο πόντο, πήγε στην παράταση με 2/3 βολές του Πανιωνίου (φάουλ του Μπάρλου σε 3ποντο του Σακελλαρίου) στο τελευταίο δευτερόλεπτο (με άστοχη την 3η βολή που εάν ήταν εύστοχη θα απέβαινε μοιραία για τον ΓΣ Κύμης) και κρίθηκε στον έξτρα χρόνο, στον πόντο, με τον ΓΣ Κύμης να αποδεικνύεται πιο ψύχραιμος και αποτελεσματικός στο φινάλε!
Και να πετυχαίνει το πρώτο «διπλό» του στην Basket League, στον 2ο χρόνο παρουσίας του, μετά από 16 (13 πέρυσι και 3 φέτος) ανεπιτυχείς προσπάθειες.
Τα 10λεπτα: 17-19, (21-23) 38-42, (23-19) 61-61, (19-19) 80-80 και τελικό σκορ με την παράταση 91-92 (11-12).

Η ομάδα του Καστρίτη παρουσιάστηκε σαφώς βελτιωμένη, σε μια αναμέτρηση που μπορεί να κρίνει και την κατηγορία. Διαχειρίστηκε καλύτερα το ματς, εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των αντιπάλων (4/4 χαμένες βολές στο τελευταίο λεπτό της κανονικής διάρκειας), προσπέρασε κάποια διαιτητικά λάθη έδρας (όταν ανανέωσαν το χρόνο χωρίς η μπάλα να βρει στεφάνι αλλά ταμπλό και μέτρησαν το 2ποντο των γηπεδούχων, όταν στην παράταση φάουλ στο ξεκίνημα της προσπάθειας το μετέτρεψαν σε βολές κ.α.), ήταν και πιο τυχερή.
Ο ΓΣ Κύμης στηρίχτηκε κυρίως στο δίδυμο των Μακ Φάντεν – Τζόουνς και στους Σμιθ και Μακ Γκι, ενώ πήρε βοήθειες και από όλους όσους αγωνίστηκαν. Ο Μακ Φάντεν που ήρθε για να βοηθήσει για την παραμονή, στο ντεμπούτο του «έβγαλε τα λεφτά του με το καλημέρα»: 35 πόντοι με 6/6 βολές, 4/4 2ποντα και 7/11 3ποντα, σε 40,5 λεπτά συμμετοχής ενώ πιστώνεται την κρίσιμη ανατροπή του 88-84 σε 88-89 (με δύο βολές και 3ποντο) και τη ψυχολογία νίκης που επέφερε. Εξαιρετικός ήταν και ο Τζόουνς: 28 πόντοι με 2/2 βολές, 10/16 2ποντα και 2/4 3ποντα, 8 ριμπάουντς (τα 3 επιθετικά), 4 ασίστ και 2 κλεψίματα, σε 38 λεπτά συμμετοχής. Οι Σμιθ, με 10 ριμπάουντς (τα 3 επιθετικά) και Μακ Γκι, με 10 ριμπάουντς (τα 5 επιθετικά) και 2 μπλοκ, αναδείχθηκαν σε «εργαλεία».

Με τη νίκη αυτή, ο ΓΣ Κύμης άφησε τον Πανιώνιο μόνο στην τελευταία θέση και βρέθηκε στην προτελευταία, στο -1 από τα Τρίκαλα.