Πέμπτη 28 Μαρτίου 2024
15:57:43

Χαλκίδα

Ήττα στο τάι μπρέικ

Το ματς στο κλειστό Κανήθου κόντρα στον ΑΟΠ Κηφισιάς, δεν εξελίχθηκε μόνον αγχωτικά για τους ανθρώπους και τους φίλους του Ηρακλή Χαλκίδας αλλά έφερε και την ήττα στο τάι-μπρέικ.
Οι παίκτες του Γκολίτση θέλησαν να επιστρέψουν στις επιτυχίες, στην πρώτη εμφάνιση του Ερνάντο Γκόμεζ μπροστά στους φιλάθλους της ομάδας, όμως –όπως και προ εβδομάδας στη Θεσσαλονίκη- η τηλεοπτική κάλυψη δεν τους έφερε γούρι. Υπέκυψαν μετά από μεγάλη μάχη (το ματς διήρκεσε 152 λεπτά) για δεύτερη φορά (ήττα με 3-1 στον πρώτο γύρο στο Ζηρίνειο) στον ΑΟΠ Κηφισιάς. Γράφοντας δεύτερη σερί ήττα (σημειωτέον, στα δύο ματς με τον Γκόμεζ στη θέση του Τάπια). Παραμένουν δε στην 4άδα, δείχνοντας όμως σημάδια αγωνιστικής κόπωσης.
Το σκορ: Ηρακλής Χαλκίδας – ΑΟΠ Κηφισιάς 2-3
Τα σετ: 20-25, 30-28 (μετά από σετ-μπολ των αντιπάλων), 21-25, 33-31 (μετά από 4 ματς-μπολ των αντιπάλων), 10-15.
Οι πόντοι του Ηρακλή Χαλκίδας προήλθαν από 3 άσσους, 80 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων (Οι πόντοι της Κηφισιάς προήλθαν από 5 άσσους, 69 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 31 λάθη των παικτών του Ηρακλή).
ΗΡΑΚΛΗΣ Χ (Γκολίτσης): Χαραλαμπίδης 12 (5/18 επ, 7 μπλοκ), Κολτσιάκης 1 (1/4 επ, 43% υπ -29% άριστες), Γκόμεζ 31 (30/62 επ, 1 μπλοκ), Τσολάκος 11 (10/19 επ, 1 άσσος), Μότα 28 (26/48 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 56% υπ -16% άριστες), Γκελίνσκι 1 (1/2επ) / Τσαδήμας (λ, 65% υπ -29% άριστες), Μακ Γουίλιαμ 8 (7/18 επ, 1 άσσος, 58% υπ -47% άριστες), Αναστασόπουλος.

(Στο 8-12 του τάι μπρέικ, ο Βραζιλιάνος Ιγκόρ Ντε Σόουζα του ΑΟΠ Κηφισιάς παραπονέθηκε για πόνους στο στήθος, έπεσε στο τερέν και μεταφέρθηκε για τις πρώτες βοήθειες στο Νοσοκομείο Χαλκίδας.Τελικά αποδείχθηκε μυικός σπασμός χωρίς το παραμικρό πρόβλημα για την υγεία του.)